شستشوی فرش

راه کار قالیشویی باباعباس برای شستشوی فرش دستبافت

قالیشویی شغل ما نیست بلکه تخصص ماست

فرش های دستباف بسیار ارزشمند می باشند. قالیشویی باباعباس با سالها تجربه و داشتن نیروهای متخصص و مجرب در زمینه شستشوی فرش دستباف برای شما خیالی آسوده را فراهم می کندقالیشویی باباعباس بخاطر حفظ این هنر ایرانی مراقب شستشوی فرش های دستبافت می باشد.باعث افتخار است که در خدمت همشهریان مازندرانی باشیم.وقتی شما یک فرش ایرانی فوق العاده با قیمتی بالا تهیه میکنید میبایست آن را تمیز و به خوبی نگهداری کنید.قالیشویی باباعباس از شوینده هایی استفاده می کند کهحافظ تارو پود و خومه فرش باشد.

قالیشویی باباعباس

چطور فرشم را هر هفته تمیز کنم؟

اگر از فرش دستبافتان به خوبی مراقبت کنید، می‌توانید آن را به عنوان ارثیه‌ای ارزشمند برای نسل‌های بعدی به یادگار بگذارید.

قالیشویی باباعباس

تمیز کردن و شستشوی دوره‌ای فرش تاثیر بسزایی در حفظ زیبایی و ارزش عمر در گذر زمان دارد و یک تاجر مجرب فرش از همان ابتدا به خریدار فرش دستباف تاکید می‌کند که باید از فرش باارزش خود به خوبی مراقبت کند.

قالیشویی باباعباس

اگر فرش را در فواصل بین زمان‌های شستشو به طور منظم جاروبرقی بکشید، عمر فرش بیشتر می‌شود، اما به خاطر داشته باشید که فرش دستبافت یک اثر هنری است و در تمام مراحل نگهداری و تمیز کردن آن باید جانب احتیاط را رعایت کنید. کارشناسان فرش معتقد هستند که مکش جاروبرقی برای زدودن موی انسان و حیوانات خانگی از روی فرش بسیار مفید است.

قالیشویی باباعباس

سعی کنید که ریشه‌های فرش را جارو نکشید، درهر حال اگر ریشه‌های فرش به مرور زمان آسیب دید، نگران نشوید، چون به راحتی می‌توان آنها را تعویض کرد. اکثر ریشه‌ها از جنس پنبه است و به اندازه پشم بادوام نیست. جالب است بدانید که ریشه‌های پوسیده ارزش فرش را بالاتر می‌برد. مادامی که گره ریشه‌ها محکم باشد، فرش نیز استحکام خود را حفظ می‌کند. ریشه‌های فرش را به‌هیچ وجه کوتاه نکنید، چون این کار به شدت از ارزش فرش می‌کاهد.

قالیشویی باباعباس

برای شستشوی اساسی فرش باید چکار کنم؟

اکثر فرش‌های دستباف به مدت حداقل ۲۰ ـ ۱۰ سال نیازی به شستشوی اساسی ندارند. برای شستن فرش دستباف از شوینده‌ها یا مواد شیمیایی خورنده استفاده نکنید، چون این مواد با رنگ فرش، به ویژه رنگ‌های طبیعی واکنش می‌دهد.

قالیشویی باباعباس

می‌توانید فرش‌تان را به قالی‌شویی ببرید و کار را به کاردان بسپارید، اما خودتان هم می‌توانید فرش‌تان را در حیاط با صابون معمولی بشویید. مقدار بسیار کمی صابون، پودر لباسشویی معمولی، شامپوی مو و … را روی فرش بریزید و با انگشتان پا یا دست روی فرش بکشید و شلنگ آب را روی فرش بگیرید. فرش را کاملاً آب بکشید تا صابونی که بین پرزهای فرش گیر کرده، بیرون بیاید و فرش خشک و سفت نشود.

قالیشویی باباعباس

پرزهای فرش را با دست یا کنار خاک‌انداز فشار بدهید تا آب اضافی آن خارج شود. قبل از شستشوی فرش به جهت خواب پرز فرش توجه کنید. فرش باید روی سطح صاف خشک شود. پس از آن که فرش خشک شد، دست یا جاروبرقی را در خلاف جهت خواب فرش بکشید تا پرزهای آن بلند شود.

قالیشویی باباعباس

منظور از “طرف روشن” و “طرف تیره” فرش چیست؟

تمام فرش‌های دستباف یک طرف روشن و یک طرف تیره دارند که با توجه به جهت خواب پرز فرش ایجاد می‌شود. قالیباف پس از یافتن هر رج، با دفّه روی پود و گره‌ها می‌کوبد تا بافت فرش محکم و منسجم شود، در نتیجه پرزهای فرش به سمت پایین متمایل می‌شود. بنابراین پس از آن که فرش تمام می‌شود و از روی دار پایین آورده و روی زمین پهن می‌شود، اگر در جهت این شیب به فرش نگاه کنید، سایه روی فرش انداخته می‌شود و فرش تیره‌تر به نظر می‌رسد. بالعکس فرش از طرف دیگر و از آن سوی خواب پرزها روشن‌تر دیده می‌شود.

قالیشویی باباعباس

برای تعیین طرف تیره فرش کافی است که پایین فرش بایستید و دستتان را به طرف خودتان بکشید، در این حالت پرزهای فرش نرم‌تر حس می‌شود. بالعکس اگر هنگامی که دست‌تان را روی فرش می‌کشید، پرزها را زبرتر حس کنید، باید بدانید که دارید به طرف روشن فرش نگاه می‌کنید.

قالیشویی باباعباس

اگر فرش دستبافتم لک شد، چکار باید بکنم؟

اگر چیزی فرش‌تان ریخت، سریع برای پاک کردن لکه اقدام کنید. تا جایی که می‌توانید ماده‌ای را که روی فرش ریخته با یک دستمال تمیز یا دستمال حوله‌ای آشپزخانه جمع کنید. یک فنجان آب سرد را با یک قاشق چایخوری شوینده ملایم مخلوط کنید، این محلول برای پاک کردن اکثر لکه‌ها کافی است. مخلوط آب و سرکه سفید نیز برای پاک کردن لکه‌ی ادرار حیوانات مناسب است. سرکه ادرار را قبل از جذب شدن و آسیب زدن به فرش خنثی می‌کند.

قالیشویی باباعباس

از پاک کننده‌ها یا مواد شیمیایی قوی استفاده نکنید، چون مواد شیمیایی با رنگزای فرش واکنش می‌دهد و آسیب جدی به فرش، به ویژه فرش‌های رنگ شده با مواد طبیعی می‌زند. مسئولیت تمیز کردن فرش با هر ماده دیگری به جز آب و صابون ملایم با خودتان است. از شامپو فرش‌های آماده نیز استفاده نکنید، چون این مواد معمولاً برای تمیز کردن مواد مصنوعی مناسب است و پشم طبیعی فرش را خراب می‌کند.

قالیشویی باباعباس

کارکرد ریشه فرش چیست؟

ریشه فرش در واقع انتهای نخ‌های تار است که از بالا تا پایین فرش کشیده شده است و بنابراین ساختار فرش را تشکیل می‌دهد. ریشه‌ها پس از اتمام بافت فرش، گره زده می‌شود تا تار و پود آن از هم باز نشود.

همچنین اولین قسمتی از فرش که کثیفی را نشان می دهد قسمت ریشه فرش می باشد بنابراین کارشناسان قالیشویی باباعباس به شما نوسیه میکنند که به این نکته توجه داشته باشید

قالیشویی باباعباس

رفوگری فرش

در قالیشویی باباعباس فرش ها  از نظر سلامت چک می شوند که اگر نیاز به رفو داشته باشند ترمیم گردند. به این نکته توجه داشته باشید هر موقع کرک های فرش لطافت سابق خود را از دست داد و به راحتی از یکدیگر جدا نمیشود بدین منظور است که زمان شستن آن فرا رسیده است. مناطقی که دارای گرد و خاک بیشتری است بهتر است در این مورد غفلت نکنند تا از کالای با ارزش خود صحیح و سالم نگهداری کنند رفوگری فرش در قالیشویی باباعباس توسط رفوگران متبحر و با تجربه انجام می شود.

قالیشویی باباعباس
قالیشویی باباعباس
قالیشویی باباعباس
قالیشویی باباعباس
قالیشویی باباعباس
قالیشویی باباعباس
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آنلاین سفارش دهید و تخفیف بگیرید