101خدمات فرش ماشینیدسته‌بندی نشدهشستشوی فرش

سایت قالی شویی بابا عباس شروع به کار کرد

همانطور که می‌دانید امروزه کالاهایی مانند مبل و فرش در هر منزل ایرانی جز اساسی‌ترین وسایل‌ها به حساب می‌آید. از این رو، تمیزی و نگهداری صحیح از آن‌ها نیز مسئله‌ای مهم و اجتناب ناپذیر است. فرش‌های دستباف و انواع مبلمان، به‌خصوص مبل کلاسیک، با توجه به میزان آلودگی هوای تهران که نتیجه ترافیک بسیار زیاد در سطح شهر است؛ بیشتر از سایر لوازم خانه، نیاز به شستشو و مراقبت دارند.

شهروندان تهرانی در بسیاری از اوقات، مخصوصا در روزهای پایانی سال بیشتر از همیشه، درگیر پیدا کردن یک قالیشویی خوب هستند که بتواند خدمات عالی شستشوی فرش را به آن‌ها ارائه دهد. با توجه به شرایط حاکم در جامعه به لحاظ لزوم رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی، امسال نیز پیش‌بینی می‌شود؛ همشهریان عزیز ما نیازمند استفاده بیشتر از خدمات جانبی ارائه شده در قالیشویی‌ها مانند دستگاه شستشوی مبل و شستشوی فرش در منزل و یا کارخانه باشند. از این رو در ادامه سعی داریم شما را با برخی از تجهیزات کارخانه قالیشویی و دستگاه‌های فرش شویی خانگی آشنا کنیم.

تجهیزات کارخانه قالیشویی 

معمولاً در کارخانه‌های مختلف از لوازم قالیشویی متفاوتی استفاده می‌شود. انتخاب نوع ماشین آلات قالیشویی بستگی به میزان بودجه و هزینه‌های اختصاص داده شده از سوی موسسین یک کارخانه شستشوی فرش دارد. این تجهیزات از انواع وسایل قالیشویی مستقر در کارخانه مانند دستگاه فرچه، دستگاه آبگیر لوله‌ای و یا سایر دستگاه تمام اتوماتیک گرفته تا ماشین فرش شویی خانگی، همه و همه نشان دهنده میزان توانایی یک کارخانه در ارائه خدمات است. بدیهی است، کیفیت خدمات ارائه شده توسط کارخانه‌ها، ارتباط مستقیمی ‌با تجهیزات قالیشویی و همچنین میزان تجربه و مهارت پرسنل آن کارخانه دارد تجهیزات قالیشویی اتوماتیک یکی از مورادی است که بسیاری از شرکت ها از آن بهره نمی برند. 

قالشویی بابل باباعباس
قالشویی بابل باباعباس

البته ناگفته نماند که مواد و متریال مورد استفاده برای شستشوی فرش و قالی نیز روی درجه کیفیت شست‌وشو بسیار تاثیرگذار است. از این رو می‌توان گفت، مشتریان از یک قالیشویی خوب انتظار دارند که در کنار خدمات شست و شوی عالی به سلامت فرش و قالی هم توجه کافی کند.

اهمیت وسایل قالیشویی برای مشتریان 

برای سفارش دهندگان، بسیار مهم است که یک قالیشویی با استفاده از چه نوع تجهیزات و ماشین آلاتی خدمات خود را ارائه می‌دهد. به طور مثال برای شست‌وشوی فرش‌های دستباف، نفیس و یا تابلو فرش‌های عتیقه نه تنها دانش فنی برخورد با الیاف بسیار اهمیت دارد؛ بلکه نوع ابزارآلات و ماشین‌های شست‌وشو دهنده نیز بسیار مهم است که تضمین کننده کیفیت و سلامت فرش و تابلو فرش در تمامی‌ مراحل می‌باشد. 

همانطور که پیش از این گفتیم؛ درجه اعتبار و مرغوبیت شستشوی یک کارخانه قالیشویی، ارتباط مستقیمی ‌به تجهیزات قالیشویی و دانش پرسنل از شناخت الیاف دارد. از این رو می‌توان ماشین آلات کارخانه‌ها را به چند دسته قالیشویی تمام اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و دستی تقسیم کرد. باید بدانید که به کارگیری دستگاه تمام اتوماتیک می‌تواند؛ سلامت و کیفیت بیشتر شستشو را تضمین کند.

انواع دستگاه های قالیشویی

امروزه در قالیشویی ها از انواع دستگاه های متفاوتی برای شستشو و تمیز کردن فرش و قالی استفاده می شود. طبعاً هر چقدر که ماشین آلات پیشرفته تری در قالیشویی ها استفاده شود، فرآیند شستشوی فرش و قالی نیز با کیفیت بالاتر و سرعت بیشتری انجام خواهد شد. امروزه اکثر قالیشویی های مدرن به انواع دستگاه های مدرن و پیشرفته مجهز هستند. اما تنوع این ماشین آلات و همچنین نوع آن ها ارتباط مستقیمی با کیفیت شستشوی فرش و قالی دارد.
برخی از انواع این ماشین آلات به صورت تمام اتوماتیک هستند و برخی دیگر به صورت نیمه اتوماتیک و حتی دستی کار می کنند. معمولاً کیفیت ماشین آلات تمام اتوماتیک بالاتر است و فرش و قالی ها را با دقت و سرعت بالاتری تمیز می کنند. به طور معمول در نظر گرفتن تکنولوژی ها، طریقه عملکرد و مصرف انرژی ماشین آلات مورد استفاده در قالیشویی ها اهمیت زیادی دارد و معمولاً دستگاه هایی که تجهیزات مدرن تری دارند، برای قالیشویی های مکانیزه و پیشرفته انتخاب بهتری هستند.

دستگاه آبگیر قالیشویی

دستگاه آبگیر قالی شویی یکی از مهم ترین دستگاه های مورد استفاده در قالیشویی است که معمولاً دارای دو نوع لوله ای و خشک کن می باشد. هر کدام از آن ها به صورت تمام اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک طراحی می‌شوند. از دستگاه آبگیر دیگی معمولاً برای شستشوی سنتی و دستی استفاده می‌شود و دستگاه آبگیر لوله ای نیز برای قالیشویی های مدرن کاربرد دارد. از همین رو کیفیت و سرعت بالاتری نسبت به دستگاه آبگیر دیگی دارد. در ادامه می توانید بیشتر با ویژگی های انواع دستگاه آبگیر قالیشویی آشنا شوید.

دستگاه خشک کن لوله ای

استفاده از دستگاه قالی شویی خشک کن لوله ‌ای موجب جلوگیری از ایجاد چروک و پارگی روی فرش می شود و از ترکیب شدن رنگ های فرش نیز جلوگیری می کند. از طرف دیگر این دستگاه مصرف برق پایینی دارد برخی از انواع دستگاه های خشک کن لوله ای در مدت زمان کمتر از ۳ دقیقه فرآیند آبگیری فرش را انجام می دهند.

دستگاه خشک کن دیگی

برخلاف دستگاه خشک کن لوله ای دستگاه خشک کن دیگی به روش متفاوتی عمل می‌کند. این دستگاه ‌ها معمولاً در کارخانه های قالیشویی نیمه اتوماتیک و دستی مورد استفاده قرار می گیرند و موجب چروک شدن فرش و یا حتی پارگی در آن می شوند این دستگاه نهایتاً ۴ فرش در خود جای می دهد و پرسنل قالیشویی باید بعد از خشک شدن فرش ها را خارج کرده و ۴ فرش دیگر در دستگاه قرار دهند. از طرف دیگر باید بدانیم که قدرت آبگیری دستگاه خشک کن دیگی در قالیشویی ها بسیار کمتر از خشک کن های لوله‌ای است و از لحاظ بهداشتی نیز استانداردهای پایین‌تری را دارا می باشند.

دستگاه گردگیر قالیشویی

یکی دیگر از تجهیزاتی که در قالیشویی های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک مورد استفاده قرار می گیرد، دستگاه گردگیر فرش می باشد. از این دستگاه برای از بین بردن گرد و خاک و تمیز کردن فرش از آلودگی استفاده می شود. قالیشویی هایی که از ماشین آلات پیشرفته تری برای این امر استفاده می‌کنند، می توانند فرش و قالی را با کیفیت بیشتری بشویند.
معمولاً دستگاه گردگیر فرش که به آن خاک گیر نیز گفته می شود برای فرش های مورد استفاده قرار می گیرند که گرد و خاک بیشتری دارند. از طرف دیگر زمانی که گرد و خاک فرش قبل از شستشو تمیز نشود با استفاده از دستگاه گردگیر فرش در زمان شستن برطرف خواهد شد. این دستگاه مجهز به فیلترها و مکنده هایی است که موجب می شود گرد و خاک به داخل هوا پخش نشود و کاملاً از روی فرش و قالی برطرف گردد.

دستگاه های فرش شویی خانگی

معمولاً در کارخانه‌های مجهز و پیشرفته قالیشویی برای ارائه خدمات در خارج از کارخانه مانند شستشوی فرش، مبل و موکت از پیشرفته‌ترین دستگاه شستشوی فرش در منزل یا همان دستگاه قالیشویی خانگی استفاده می‌شود.

این دستگاه دارای قابلیت شست‌وشوی فرش در محل با فرچه‌های مناسب و میزان مواده شوینده کافی هستند. همچنین پس از اتمام مراحل شستشو، دستگاه‌ آب و رطوبت باقی مانده در فرش را مکیده و زمان لازم برای خشک شدن آن را سرعت می‌بخشند.

دستگاه قالیشویی اتوماتیک

همانطور که از اسم این دستگاه‌ها مشخص است؛ کمترین نیاز به دخالت نیروی انسانی در مراحل شستن را دارند. دستگاه‌های قالیشویی مدرن مجهز به سیستم تمام اتوماتیک هستند که میزان آب و مواد شوینده را کنترل می‌کنند؛ در نتیجه کمترین میزان  هدر دهی را دارند.

این دستگاه ها دارای چندین برس و فرچه برای شستشوی انواع فرش اعم از دستباف و ماشینی هستند. آن‌ها به راحتی، ابتدا گرد و غبار نشسته بر روی تار و پود را جدا می‌کنند. پس از تکمیل فرایند شستشو، فرش‌ها وارد مرحله آبگیری و خشک ‌شدن می‌شوند.

در این مرحله فرش و قالی‌ها به وسیله دستگاه خشک‌کن فرش، آب و رطوبت خود را از دست می‌دهند و آماده ورود به گرمخانه می‌شوند. از این رو کارخانه‌های مجهز به این ماشین آلات، توانایی شستشوی هر سایز فرش با الیاف گوناگون و میزان تراکم مختلف را‏ دارند. 

از تجهیزات به کار رفته در این کارخانه‌ها می‌توان به دستگاه فرش شویی ثابت، تمام اتوماتیک دیسکی، پولیشر دو فرچه، ریلی، آبگیر لوله‌ای و آبگیر دیگی اشاره کرد.

دستگاه قالیشویی نیمه اتومات

در این کارخانه‌ها برخی مراحل شستشو توسط پرسنل و خدمه صورت می‌گیرد. از این روش شستشو در برخی از مراکز که قادر به تجهیز کارخانه به دستگاه‌های تمام اتوماتیک مدرن نیستند؛ بیشتر برای شستشوی قالی‌های دستباف، عتیقه و نفیس استفاده می‌شود. 

در نهایت می‌توان گفت، در کارخانه‌هایی که از تجهیزات قالیشویی مدرن و پیشرفته استفاده می‌شود؛ کیفیت بسیار بالاتر از سایر کارخانه‌هایی است که در آن‌ها از تجهیزات نیمه مدرن و سنتی استفاده می‌شود.  برخلاف باور عده‌ای، شستشوی فرش‌های دستباف با ماشین آلات اتوماتیک و مدرن در کارخانه بسیار بهتر از روش سنتی است که در قدیم از آن استفاده می‌شد. زیرا در روش‌های قدیمی‌، احتمال آسیب‌دیدگی فرش به دلیل روش‌های نادرست غبارگیری، آبگیری و در نهایت شرایط نامساعد خشک شدن، بسیار محتمل‌تر از  شستشوی فرش در کارخانه است.

مزایای استفاده از دستگاه‌های قالیشویی

امروز مشغله زیاد کاری و همچنین صرفه جویی در زمان موجب شده تا بسیاری از افراد در شستشوی فرش و قالی از خدمات قالیشویی ها کمک می گیرند. در قدیم فرایند شستشوی فرش و قالی با استفاده از نیروی انسانی انجام می شد. رفته رفته ماشین آلات و دستگاه های برای شستشوی فرش و قالی در قالیشویی ها طراحی شدند امروزه بیشتر قالیشویی های مدرن به ماشین آلات تمام اتوماتیک و پیشرفته مجهز هستند که با سرعت قطعه بالایی فرآیند شستشوی فرش و قالی ها را انجام می‌دهند. در ادامه می توانید و مهم ترین مزیت های استفاده از دستگاه های قالیشویی آشنا شوید.

  • افزایش سرعت شست و شوی فرش و قالی
  • خشک شدن سریع قالی ‌ها
  • کاهش میزان آب مصرفی
  • کنترل میزان مصرف مواد شوینده
  • صرفه جویی در مصرف انرژی
  • انجام فرآیند شستشو با قدرت بالاتر
  • تمیز شدن فرش و قالی با کیفیت بیشتر
  • عدم آسیب به بافت فرش
  • امکان تنظیم دما و همچنین تنظیم فشار دستگاه
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آنلاین سفارش دهید و تخفیف بگیرید