دسته‌بندی نشدهفروشگاه

انواع شوینده جهت کارخانه های قالیشویی

قالیشویی بابل بابا عباس

شستشوی صنعتی برای قالیشویان از اهمیت زیادی برخوردار است. استفاده از شوینده صنعتی برای بهداشت و نظافت فرش ها و دیگر مصنوعات به دلایل بهداشتی باید از فعالیت های کلیدی باشد.

پیش بینی می شود که افزایش آگاهی مصرف کننده از بیماری های عفونی ناشی از باکتری ها و ویروس ها محرک رونق مواد شوینده صنعتی خواهد بود. حفظ پاکیزگی محیط مراقبت های بهداشتی و در نتیجه به حداقل رساندن غلظت عوامل بیماری زا، بهترین راه برای جلوگیری از عفونت ها است. کنترل این امر، به طور مستقیم به ایمنی بیمار و همچنین کاهش هزینه مراقبت های بهداشتی برای مردم کمک می کند. به این منظور از شوینده های صنعتی باید استفاده کرد. ابتدا به تعریف مواد شوینده می پردازیم. سپس، کاربردهای انواع شوینده های صنعتی در صنایع مختلف را بررسی نموده و درنهایت با یک جمعبندی در این خصوص، به این مقاله خاتمه می دهیم. پس تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

مواد شوینده چیست؟

قالیشویی بابل بابا عباس

مواد شوینده ماده یا مخلوطی است که حاوی صابون و یا سورفاکتانت (هرگونه ماده یا مخلوط آلی) است که برای فرآیندهای شستشو و تمیز کردن در نظر گرفته شده است. انواع مواد شوینده در بازار، ممکن است به اشکال مختلف وجود داشته باشند .

 • مواد شوینده شامل پودرهای سنتی، قرص های تک دوزی، مایعات غلیظ، کپسول های مایع، خمیرها و غیره هستند که برای رفع نیازهای مصرف کنندگان در زمینه تمیز کردن، مراقبت از پوست، مراقبت از پارچه و عطرها ارائه می شوند. این مواد، ممکن است برای اهداف خانگی، سازمانی یا صنعتی مورد استفاده قرار گیرند.
 • مواد شوینده یک دسته از سورفکتانت ها هستند که هنگام رقیق شدن در آب خاصیت پاک کنندگی دارند.
 • بیشتر شوینده ها آکیل بنزن سولفونات هستند.
 • در حالی که مواد شوینده برای تمیز کردن استفاده می شود، از آنها به عنوان افزودنی های سوخت و معرف های بیولوژیکی نیز استفاده می شود.

انواع پاک کننده های شیمیایی

قالیشویی بابل بابا عباس

مواد پاک کننده شیمیایی باید بسیار موثر و در عین حال کارآمد باشند. جنبه بسیار مهم دیگر، تأثیر آنها بر محیط زیست است. تمیز کردن محصولات به شکل محلول هایی که به فاضلاب می رسند باید حداقل خطر را برای محیط زیست داشته و به راحتی تجزیه پذیر باشند.
به طور کلی انواع مواد شوینده و پاک کننده به دسته های زیر تقسیم می شوند:

 • مواد شوینده لباسشویی خانگی
 • مواد شوینده خشکشویی ها
 • مواد پاک کننده سطوح سخت
 • شوینده های صنعتی و تجاری
 • محصولاتی برای مراقبت و محافظت
 • صابون ها

کاربردهای انواع شوینده های صنعتی

قالیشویی بابل بابا عباس

در ادامه قصد داریم به بررسی جامع کاربرد انواع شوینده ها در صنایع مختلف از جمله صنایع شستشو،بپردازیم.

کاربرد انواع شوینده های صنعتی در کارخانجات و صنایع تولیدی:

بزرگترین کاربرد شوینده صنعتی در صنایع و کارخانجات تولیدی و کارگاه های تولیدی، مرتبط با نظافت فنی است. برای این منظور، محصولاتی با طیف گسترده ای وجود دارد.

 • شوینده های صنعتی برای تمیز کردن فضای داخلی کارخانه های تولیدی، خطوط تولید، تجهیزات و دستگاه ها، راهروها و سالن های تولیدی(مانند شکل زیر)
 • شوینده های مناسب برای کارگاه های خودرو، انبارها و تجهیزات آنها (به عنوان مثال وسایل نقلیه حمل و نقل)
 • شوینده های مناسب برای انواع خاصی از سطوح مانند فلزات یا برای کاربردهای خاص مانند چربی زدایی، صیقلی کردن یا تصفیه شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد شوینده های صنعتی در مصارف خانگی:

قالیشویی بابل بابا عباس

در بین مواد شیمیایی خانگی، محصولاتی برای نظافت و رعایت بهداشت در داخل و خارج از ساختمان ها نیز وجود دارد. موارد کاربرد شوینده های صنعتی در بخش های مختلف خانه توضیح داده شده است:

کاربرد شوینده ها در آشپزخانه:

قالیشویی بابل بابا عباس
 • استفاده از شوینده های قلیایی برای نظافت چربی های هود، دیواره ها و کف آشپزخانه
 • استفاده از شوینده گاز پاک کن برای تمیزکردن گاز و فر و کانتر آشپزخانه
 • استفاده از شوینده های سفیدکننده برای لکه بری سینک و ظروف
 • استفاده از شوینده قلیایی با کف برای نظافت ظروف
 • استفاده از محلول یا قرص شوینده برای ماشین ظرف شویی

کاربرد شوینده ها در حمام و سرویس های بهداشتی:

قالیشویی بابل بابا عباس
 • استفاده از شوینده های اسیدی برای جرم بری کف، توالت فرنگی و روشویی ها
 • استفاده از شوینده های اسیدی برای باز کردن گرفتگی چاه توالت
 • استفاده از شوینده های سفید کننده برای لکه بری و ضدعفونی
 • استفاده از مواد ساینده مخصوصاً کربنات کلسیم را می توان در پودرها و پد های شستشو یافت
 • استفاده از شوینده های مایع یا پودری برای شستشوی البسه
 • استفاده از شوینده های سر و بدن

کاربرد شوینده ها در پذیرایی و اتاق:

قالیشویی بابل بابا عباس
 • شوینده ها (شامپوفرش) و لکه برها برای مراقبت از کف و فرش
 • تمیز کننده های لوازم الکترونیکی
 • استفاده از مواد شوینده مخصوص پاک کردن آینه ها
 • استفاده از شوینده های مخصوص پارکت و کفپوش های چوبی

ترکیبات شیمی شوینده ها

قالیشویی بابل بابا عباس

ساختار مولکول های مواد شوینده به گونه ای است، که از طریق دنباله های خود با چربی و از طرف سر مولکول با آب درگیر می شوند. مولکول های مواد شوینده، ذرات چربی را احاطه کرده و قسمت سر را که آب دوست است، به طرف خارج می چرخاند، بنابراین اجازه می دهد لکه ها گرفته شده و حل شوند.
دومین ترکیب بزرگ مواد شوینده، ماده ای شیمیایی به نام سورفکتانت است که یکی از اصلی ترین مواد فعال برای از بین بردن لکه ها است. این سورفاکتانت ها دارای ماهیت متناقضی هستند.


بیشتر شوینده های مدرن یک دسته از مواد شیمیایی به نام آلکیل بنزون سولفات خطی هستند که از زنجیره های طولانی یک ماده شیمیایی به نام دودکان، کربن و هیدروژن تشکیل شده است. این ماده شیمیایی به آسانی مولکول های زنجیره بلند را تشکیل می دهد. یک حلقه بنزن به آن متصل شده است و یک مولکول سولفات به آن متصل شده است. این دو بخش اساساً در مورد تمایل به آب تفاوت بزرگی دارند. زنجیره دودسیل آب گریز هستند و تمام تلاش خود را برای دور شدن از آن انجام می دهد. اما بیت بنزوسولفات آب را دوست دارد و می خواهد به آن نزدیک شود. شیمیدانان این خواص را آب گریز و آب دوست می نامند و این طبیعت متناقض است که مواد شوینده را بسیار قوی می کند. زنجیره های دودسیل از آب گریزند، اما مانند یکدیگر همچنین مانند سایر مواد شیمیایی مانند چربی ها، قندها، پروتئین ها هستند.

طبقه بندی انواع شوینده صنعتی:

قالیشویی بابل بابا عباس

در یک طبقه بندی کلی، می توان شوینده های صنعتی را به دو دسته شوینده های قلیایی و شوینده های اسیدی دسته بندی کرد.که این  دو نوع شوینده، خود دارای دسته بندی ای به شرح زیر هستند:

 • شوینده قلیایی باکف و شوینده قلیایی بدون کف
 • شوینده اسیدی با کف و شوینده اسیدی بدون کف

با این وجود در اینجا، به ذکر انواع طبقه بندی های موجود در این زمینه می پردازیم.

انواع شوینده صنعتی بر اساس بار الکتریکی

شوینده های صنعتی با توجه به بار الکتریکی که حمل می کنند به صورت زیر طبقه بندی می شوند:

۱) مواد شوینده آنیونی: شوینده های آنیونی دارای بار الکتریکی منفی خالص هستند. شوینده های آنیونی تجاری معمولاً آلکیل بنزولفونات ها هستند. آلکیل بنزن لیپوفیلیک و آب گریز است، بنابراین می تواند با چربی ها و روغن ها تداخل داشته باشد. سولفونات آب دوست است، بنابراین می تواند خاک را در آب پاک کند. هر دو گروه آلکیل خطی و شاخه ای ممکن است مورد استفاده قرار گیرند، اما مواد شوینده ساخته شده با گروه های آلکیل خطی به احتمال زیاد زیست تخریب پذیر هستند.
۲) مواد شوینده کاتیونی: شوینده های کاتیونی دارای بار الکتریکی مثبت خالص هستند. ساختارهای شیمیایی مواد شوینده کاتیونی مشابه مواد شوینده آنیونی است، اما گروه سولفونات با آمونیوم چهارتایی جایگزین می شود.
۳) مواد شوینده غیر یونی: شوینده های غیر یونی حاوی یک گروه آبدوست بدون بار هستند. معمولاً این ترکیبات بر اساس گلیکوزید (الکل قند) یا پلی اکسی اتیلن است.
۴) مواد شوینده زویتریونیک: مواد شوینده زویتریونیک دارای تعداد مساوی ۱+ و -۱ بار هستند، بنابراین بار خالص آنها صفر یا خنثی است.

انواع شوینده صنعتی براساس pH

در انتخاب مواد شوینده مناسب برای نیازهای تمیز کردن، تفاوت های کلیدی وجود دارد. pH یک شوینده، یکی از فاکتورهاست. می توان شوینده های صنعتی را بر اساس pH به دو دسته مواد شوینده اسیدی و مواد شوینده قلیایی طبقه بندی کرد:
مواد شوینده اسیدی، معمولاً برای روشن شدن یا قلم زنی فلزات استفاده می شوند و در از بین بردن رسوبات معدنی یا اکسیداسیون روی سطوح موثر هستند. به طور کلی، مواد شوینده اسیدی برای از بین بردن هرگونه مواد ناپایدار اسیدی ایده آل هستند: نشاسته، کربنات و هیدروکسیدهای نامحلول.
شوینده صنعتی از نوع قلیایی، پاک کننده قوی چربی صنعتی در واحدهای مختلف است. از آنجا که اکثر خاک ها اسیدی هستند، پاک کننده های قلیایی بسیار موثر هستند. پاک کننده های قلیایی بقایای آلی را حذف می کنند. این بقایا عبارتند از: روغن، چربی، گریس، پروتئین و مجموعه ای از خاک های دیگر. بیشتر کاربردهای تمیز کردن شامل پاک کننده قلیایی یا ترکیبی از پاک کننده قلیایی و پاک کننده اسیدی است.

کلام آخر:

برای خرید شوینده صنعتی باید این نکته را در نظر داشت که بازار شوینده های صنعتی بر اساس منطقه و کاربرد، تفکیک شده است. عمده کاربردهای شوینده های صنعتی شامل؛ شوینده های مورد نیاز در: دفاتر تولیدی و تجاری، مراقبت های بهداشتی، شوینده دست صنعتی برای کارگران معادن یا صنعتگران، لباسشویی تجاری، غذا و نوشیدنی، نظافت وسایل نقلیه و سایر موارد شامل کشاورزی، آشپزخانه و پذیرایی، نظافت فنی، مراقبت از ساختمان و تمیز کننده فلزات است. قیمت مواد شوینده صنعتی نیز بر اساس نوع مواد خام اولیه و مصرفی و غلظت ماده شوینده تعیین می گردد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
آنلاین سفارش دهید و تخفیف بگیرید