8 اصل شستشوی صحیح فرش دستباف در منزل

مراحل مختلف شستشو و خشک کردن فرش

نحوه صحیح شستشوی فرش در طول عمر فرش موثر است. فرش‌ها را می‌توان در منزل نیز با دقت شستشو داد، البته فرش‌های ابریشمی، عتیقه‌ها و آن‌هایی که رنگ ثابت ندارند، هرگز نباید در منزل شسته شوند و حتماً باید به کارخانه های قالیشویی مانند کارخانه قالیشویی باباعباس ارسال شوند.
قبل از شستشو تست ثبات رنگ باید با خیس کردن پارچه سفید و مالیدن آن روی فرش انجام شود. اگر اثر رنگی روی پارچه دیده شود، نشان دهنده این است که در هنگام شستشو، رنگ های فرش با هم مخلوط شده و به اصطلاح. آنها به هم برخورد می کنند، بنابراین توصیه می شود هرگز چنین فرش هایی را در خانه نشویید.
علاوه بر این در توضیح نحوه شستشوی فرش در منزل می بینیم که علاوه بر تجربه، دقت و ظرافت کار نیز بسیار حائز اهمیت است. در این مقاله در مورد فرش فراهان به اصول و مراحل مختلف شستشوی فرش در منزل می پردازیم.

فرش دستبافت

مراحل و اصول مختلف شستشوی فرش دستباف در منزل

1 – ابتدا شامپوی مخصوص را با ده قسمت آب نیمه گرم مخلوط کرده و دو قاشق سرکه طبیعی به آن اضافه کنید. (وجود سرکه از پخش شدن رنگ ها جلوگیری می کند)

چه موادی برای شستن فرش دستباف مناسب هستند؟

در شستشوی فرش به هیچ وجه از مواد شوینده قلیایی استفاده نکنید. شامپو فرش، پودر صابون، پودر دستشویی و مایع ظرفشویی مناسب است.

2- فرچه مخصوصی را به محلول شامپو آغشته کنید و روی پرز فرش بمالید تا تمام سطح فرش به محلول شامپو آغشته شود.

3-توجه داشته باشید که برس یا فرچه را همیشه باید روی فرش به سمت بالا و پایین حرکت داد و این نکته را باید در نظر داشت موها را با برس مالش ندهید که به پرزهای فرش آسیب برساند.

توجه: هرگز فرش را در محلول تمیز کننده فرو نکنید، زیرا تار و پود فرش کمتر در معرض آلودگی است و فقط پرز فرش بیشتر در معرض آلودگی است.

4- در مرحله بعد محلول شامپوی باقیمانده روی سطح فرش را با برس یا هر وسیله مناسب دیگری جمع کنید و پرز فرش را با فشار آب به فرش برگردانید. پس از اتمام این مرحله، فرش را با احتیاط روی سطحی سفت و خشک زیر نور آفتاب پهن کنید. و یا در صورت امکان فرش را روی داربست مخصوص پهن کنید زیرا در این صورت جریان هوا با پشت فرش در تماس بوده و در نتیجه فرش سریعتر خشک می شود و رطوبتی در آن باقی نمی ماند.

5- مراقب باشید فرش را در معرض خشک و آفتاب سوزان قرار ندهید تا خشک شود زیرا باعث کم رنگ شدن رنگ آن می شود.

6- هرگز برای خشک کردن فرش آن را روی چمن پهن نکنید. در هر صورت، فرش را به طور دائم در مقابل بخاری، شومینه یا هر وسیله گرمایشی، چه برای خشک کردن و چه در موارد دیگر، از جمله در مجاورت رادیاتورها یا روی سطوحی که لوله های آب گرم از زیر آنها عبور می کنند، قرار ندهید. زیرا حرارت شدید و مداوم باعث می شود روغن طبیعی موجود در الیاف فرش مانند پشم خشک شود و در نتیجه فرش درخشندگی خود را از دست داده و الیاف آن شکننده شده و یا جرقه های آتش شومینه آن را می سوزاند.

7- پس از خشک شدن کامل پشت و روی فرش و رسیدن سطح آن به حالت اولیه، آن را به محل اصلی خود منتقل کنید. مواظب باشید وقتی فرش مرطوب است تا نزنید و روی سطح اصلی پهن نکنید زیرا الیاف آن بعد از مدتی پوسیده می شود.

8- هرگز از ماشین لباسشویی در خانه برای شستن فرش های کوچک و دستبافت که مکانیسم آن فقط برای شستن انواع پارچه تنظیم شده است استفاده نکنید.

دکمه بازگشت به بالا
آنلاین سفارش دهید و تخفیف بگیرید