خدمات فرش ماشینی

نحوه صحیح شستشو و تمیز کردن فرش ماشینی

قالیشویی آنلاین و خدمات شستشوی فرش در بابل

قالیشویی بابل باباعباس

در زندگی مردم کشور ما خرید فرش ماشینی بسیار مهم و با وسواس خاصی انجام میشود. اما باید در نگهداری از فرش ماشینی هم دقت زیادی شود و روش صحیح شستشو و تمیز کردن فرش ماشینی را به صورت صحیح انجام دهیم. به طور مثال فرش ماشینی 1500 شانه بسیار با ارزش است و نگهداری از فرش ماشینی برای استفاده طولانی مدت اهمیت بالایی پیدا میکند.

قالیشویی بابل باباعباس

اغلب زنان خانه دار ایرانی برای تمیز ماندن فرش ماشینی یا دست بافت منزلشان، از روفرشی کمک می‌گیرند. روفرشی ها تا مدت زیادی از کثیف شدن فرش جلوگیری می کنند، با این حال فرش ها بعد از مدتی که بسته به نحوه استفاده از ان دارد، باید شسته شوند. نحوه صحیح شستشو و تمیز کردن فرش ماشینی بسیار مهم و در طولانی مدت باعث سلامت فرش ماشینی میشود.

قالیشویی بابل باباعباس

عوامل مهم در نگهداری فرش

1-تمیز نگه داشتن فرش ماشینی: مانند همه وسایل دیگر فرش ماشینی نیز به مراقبت و نگهداری نیاز دارد. تمیز نگه داشتن فرش مانع شستشوی مدام و خراب شدن زودهنگام ان می‌شود.برای تمیزنگه داشتن فرش به نکات زیر توجه نمایید:

قالیشویی بابل باباعباس

زیر فرش موکت یا زیر انداز پهن کنید. زیرانداز ها مانع چسبیدن مواد کف اتاق از لکه ها گرفته تا گرد و غبار می‌شوند.علاوه بر این ضربه های پا و جست و خیز کودکان باعث فشرده شدن الیاف فرش به یکدیگر و زمین است. زیراندازها مانع فرو رفتن اجسام  نوک تیز در فرش می شوند.

قالیشویی بابل باباعباس

روفرشی پهن نمایید:

روفرشی ها کمک بزرگی به زنان خانه دار هستند. خصوصا هنگام میوه خوردن یا خوردن غذا پهن نمودن رو فرش مانع ریختن انواع غذاها یا چربی ها روی فرش می شود.خصوصا اگر کودکی دارید که دارد تازه غذا خوردن را یاد می‌گیرد از دوجهت پهن کردن روفرشی اهمیت دارد؛

قالیشویی بابل باباعباس

یکی انکه کودکان عادت دارند خرده ریزه های ریخته شده روی زمین را در دهان می‌گذارند، غذاها پرزی نمی‌شوند. دوم ان که معمولا دست های ان ها قوت نگهداری قاشق یا بشقاب را به دقر کافی ندارند. از این رو اغلب غذا را روی زمین می‌ریزند و یا گاهی با خشم ان ها را بر زمین می اندازند.بنابراین رو فرشی که راحت تر شسته و جارو می شود، به راحتی راه ورود خرده ریزه های غذا به لابلای الیاف قالی را می گیرد. ما در این مقاله در مورد نحوه صحیح شستشو و تمیز کردن فرش ماشینی صحبت میکنیم اما باید بدانیم همیشه پیش گیری بهتر از درمان است و جلوگیری از کثیفی فرش میتواند به ما کمک فراوانی کند.

قالیشویی بابل باباعباس

مرتب جارو بکشید: تعداد دفعات جارو کشی به شما مربوط است. اگر کودک در خانه دارید باید بیشتر فرش را جارو بکشید، نوجوانان یاد می گیرند روی فرش چیزی نریزند و اگر سالمند دارید کمتر. جارو زدن فرش با عث می شود غبار لابلای الیاف به همراه پرزهای باقی مانده خارج شود و ذرات ریخته شده روی فرش به الیاف نچسبد.

قالیشویی بابل باباعباس

فرش را در افتاب مداوم پهن نکنید: پهن نمودن فرش در افتاب باعث رنگ بری ان می شود. خصوصا اگر فرش به اصطلاح هر از چندگاهی سروته نشود که بعد از گذشت چندسال قالی دو رنگه خواهد شد. بنابراین اگر فرشی را در کنار پنجره ای افتابی پهن کرده اید، هراز چندگاهی ان را بچرخانید.

قالیشویی بابل باباعباس

مواظب اجسام  نوک تیز باشید: اجسام نک تیز الیاف را از بین می برند و باعص ایجاد سوراخ در فرش می شوند. فرش حالت کهنه و بدنمایی پیدا می‌کند.

قالیشویی بابل باباعباس

فرش را لکه گیری کنید:راه حل بسیاری از لکه ها سرعت عمل و اب و صابون است. لکه ها اگر تا دیر بمانند، از بین بردنشان اسان نیست. شما می توانید روش های لکه زدایی از فرش را در همین سایت ببینید. نحوه صحیح شستشو و تمیز کردن فرش ماشینی برای همه ی اقشار جامعه مهم است و باز هم تاکید میکنیم که جلوگیری از کثیفی فرش ماشینی بسیار مهم است.

قالیشویی بابل باباعباس

نحوه ی شستشوی فرش ماشینی

معمولا فرش را قبل از شستن تکان می دهند. در هنگام تکان دادن باید مواظب بود که فرش به جایی گیر نکند و پاره نشود. اما اگر توان ان را ندارید، ان را با جارو خوب تمیز کنید و مواد چسبیده شده با الیاف را جوری جدا کنید که الیاف کنده نشوند.

قالیشویی بابل باباعباس

برخی از مواد مانند ادامس راه کارهای خاص خود را دارند. از راهکارها استفاده نمایید تا فرش اسیب نبیند. مواد اگر لابلای الیاف بمانند معمولا در خود اب ذخیره نموده و بعد باعث بوی بد فرش و یا پوسیده شدن الیاف ان می شوند.جایی کمی بزرگتر از اندازه فرش به طور مسطح پیدا کرده-بزرگتر بودن فضا به دلیل سهولت جابجایی شما در هنگام شستشوی فرش  و ابکشی ان است- و خوب جارو بزنید. بودن حتی یک سنگریزه کوجک یا یک اسباب بازی نوک تیز پلاستیکی در زیر فرش می تواند فرشتان را که بر اثر اب خوردن سنگین می کند و فشار دست شوینده فرش هم بر ان مضاف می شود، فرشتان را سوراخ نماید.

قالیشویی بابل باباعباس

پس در جارو کردن زیر فرش دقت کافی نمایید.  فرش را پهن کنید . فرش را لکه گیری نمایید. لکه گیری قبل از شستن دو حسن دارد. یکی ان که جای لکه دقیقا واضح است و به راحتی می تواند از یک لکه بر مناسب استفاده نمود و دیگری راحتی خیال در هنگام شستن بقیه فرش است.

قالیشویی بابل باباعباس

با یک پارچه سفید و کمی مایع فرش شویی امتحان کنید-یعنی اب روی یکی از گل ها بپاشید و مایع را روی ان بمالید. سپس پارچه سفید را بعد از چند دقیقه روی گل محکم بکشید- ببینید فرش چقدر رنگ می دهد. اگر مقدار رنگ دهی زیاد بود از اب سردتر و مایع فرش شویی خنثی استفاده نمایید.

قالیشویی بابل باباعباس

مایع خنثی موجب می شود رنگ کمتری از فرش جدا شود.برخی تمایل دارند از قویترین شوینده ها در فرش شستن استفاده نمایند. شوینده های قوی ممکن است اسیدی یا قلیایی باشند که هر دو در رنگ بری فرش کاربرد دارند.بنابراین در بکار گیری شوینده دقت نمایید.

قالیشویی بابل باباعباس

اگر فرش رنگ نداد با اب ولرم و مایع شستشو ادامه دهید و فرش را تکه تکه در جهت خواب الیاف بشویید. از برس های زبر برای شستشو استفاده نکنید این برس ها پرزهای قالی را می کنند و موجب کچل شدن فرش می شوند. اگر فرش خوب غبارگیری و لکه گیری شده باشد، شستن به صورت دایره وار با دستکش یا جاروی دستی کافی است.

قالیشویی بابل باباعباس

برخی از افراد هنگام شستشوی فرش فشار را هم چاشنی کار می کنند. پاروی فرش شویی شما نباید فشار زیادی به الیاف وارد نماید، زیرا الیاف اسیب می بیند یا ریشه کن می شود. هر قسمتی از فرش را که می شویید ابکشی نموده و فرش را رول نمایید.

قالیشویی بابل باباعباس

قبل از رول کامل کردن، پشت فرش را هم تمیز بشویید.سرانجام ریشه ها را به طور دقیق و تمیز جداگانه شسته و ابکشی کنید. ریشه ها پنبه ای هستند و اب زیادی در خود نگه می دارندو ریشه ها را بعد از شستن خوب بچلانید. ما قبلا در مورد روش شستشو و نگهداری ریشه ی فرش ماشینی صحبت کرده ایم.

قالیشویی بابل باباعباس

عملیات رول کردن را با دقت انجام دهید. زیرا برخی بجای استوانه ای رول کردن فرش را مخروطی رول می کنند که باعث می شود زمانی که فرش را برای اب رفتن ان به صورت نیمه افقی می گذاریم اسیب ببیند.

قالیشویی بابل باباعباس

زیر یک طرف فرشی را که کاملا رول کرده اید، به اندازه یک اجر از زمین بالا بیاورید تا اب ها از سوی دیگر خارج شوند. در قدیم فرش را روی نردبام می گذاشتند و یک طرف نردبام را بالاتر می اوردند.

قالیشویی بابل باباعباس

بعد از گذشت چند ساعت که به اندازه و تراکم و شانه فرش ربط دارد قسمت زیادی از اب داخل فرش از ان جدا شده است. فرش را در مسیر شیب پهن کنید. اجازه بدهید خشک شود. افتاب زیاد به فرش اسیب می رساند. فرش را به مدت هفتگی رو به روی افتاب قوی قرار ندهید. پشت فرش را نیز خشک کنید و سپس ان را در اتاق پهن نمایید. بهتر است کمی پنجره ها باز باشد تا فرش اگر رطوبت اندکی هم دارد کاملا خشک شود.گاهی اوقات فرش با همه مراقبت ها کمی رطوبت دارد، روشن کردن پنکه یا بخاری هم کمی کمک می کند.

قالیشویی بابل باباعباس

2- شستشوی فرش: با همه راهکارهای جلوگیری گفته شده در بالا سرانجام روزی می رسد که باید فرش خودتان را بشویید. فرش هایی که رنگ می دهند و یا گران بها هستند را به قالی شویی بدهید. حتما هنگام سفارش شستشو جنس الیاف و میزان رنگ دهی را به شوینده اطلاع داده و از او رسید بگیرید.

وقتی قالی را برای شستن به قالی شویی می سپارید، اگر نیازی به اب کشی اسلامی دارد حتما با مدیرت قالیشویی موضوع را درمیان بگذارید. با این حال شما می توانید خودتان هم فرشتان را بشویید. اما باید دقت کنید که نحوه صحیح شستشو و تمیز کردن فرش ماشینی را حتما در نظر بگیرید و با صبر و حوصله این کار را انجام دهید.

قالیشویی بابل باباعباس

در شستشوی قالی های ایرانی گاهی اتفاق می افتد که فرش باید اب کشی اسلامی شود. یادتان باشد باید اب از زیر فرش رد شود. پس می توانید قبل از شستن فرش را ابکشی اسلامی کرده بعد از ان ان را بشویید. اگر چه در هنگام شستشوی دستی معمولا خود فرش ابکشی اسلامی هم می شود.

قالیشویی بابل باباعباس

این روش شستشو در اغلب کارخانه های ماشینی انجام می پذیرد اما اکثر عملیات ان با ماشین است.شما می توانید با نگهداری خوب و شستشوی مناسب سن فرش خودتان را بالاتر ببرید. بهترین فرش با بیشترین کیفیت در صورتی که خوب نگهداری نشود زود از بین خواهد رفت.

قالیشویی بابل باباعباس

برخی از مردم هنگام شستشو چنان به فرش فشار وارد می کنند که گویی فرش گناهی نابخشودنی دارد. در حالی که فرش ها ظریفند و مراقبت لازم دارند. فرش ماشینی ارزان میتواند در زمینه ی هزینه به ما کمک کند اما باز هم نحوه صحیح شستشو و تمیز کردن فرش ماشینی را باید رعایت کرد.

قالیشویی بابل باباعباس
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آنلاین سفارش دهید و تخفیف بگیرید